Tips & trix för ISO-arbetet

Svar på alla frågor du inte visste du ville veta svaret på. 

I samband med införande av ett ledningssystem är det en del frågor som man behöver ställa sig och den första är väl om man ska certifiera sig eller inte. Sedan kommer den om man ska försöka sig på det hela själv eller om man ska ta extern hjälp. Här finns svaret på dina initiala frågor. 

1. Ska du certifiera dig eller inte?

Om du har en kund som ställer krav på att du ska certifiera dig och du inte vet hur du ska göra? Mitt råd att ta ställning till följande;

Om du svarar ja på en eller flera frågor ovan så skulle jag rekommendera en certifiering

2. ISO-konsult eller inte?

När du väl har bestämt dig för att certifiera dig, så kommer nästa fråga; ska du göra arbetet själv eller ska du ta hjälp av en konsult?

Fördelar med att göra det själv

Vad som brukar vara ett problem med att införa det själv är att det är svårt att avsätta tid, för det finns ju så många andra arbetsuppgifter som också måste göras. Den externa piskan behövs ibland.

Fördelar med konsulthjälp

Våga ställa krav på konsulten att hen ska vara förberedd och effektiv. Våga också ifrågasätta om det är något som du upplever som onödigt.

När du tar in offerter, fråga också vad som inte ingår i offerten, så att inte tilläggen bara växer längs med resans gång.

Akta dig också för de konsulter som har ett abonnemang för att du ska få ett certifieringsbart eller icke certifieringsbart system. Det brukar bli mycket dyrare i längden.